Knygos pristatymas Kybartų bibliotekoje

Gegužės 16 d. 17 val. Kybartų seniūnijos salėje miesto bibliotekos darbuotojų pakviestas su skaitytojais susitiko ir savo knygą „Prezidento žvalgas: du gyvenimai“ pristatė Seimo narys, dokumentinių filmų scenarijų ir knygų apie XX a. Lietuvos istoriją, slaptąsias tarnybas ir sovietinį terorą autorius, istorikas, publicistas Arvydas Anušauskas.
Knygoje pasakojama apie 1919 m. Lietuvos savanorį Albiną Čiuoderį (1898-1965). Būtent jis beveik du dešimtmečius tarnavo Lietuvos žvalgyboje ir saugume. Tai buvo tas žmogus, kuris ne tik vadovavo prezidento A.Smetonos apsaugai 1934-1940 metais, bet ir pirmą okupacijos dieną (1940 m. birželio 15 d.) kartu su kitu Lietuvos kariuomenės kūrėju-savanoriu vedė prezidentą per Lieponos upelį į Vokietiją.
Ką per du dešimtmečius patyrė Lietuvos žvalgyboje, kodėl ir kaip atsidūrė Kolumbijoje, pasakoja pats A. Čiuoderis savo prisiminimų dalyje. Knygos sudarytojas A. Anušauskas visą istoriją papildo savo pasakojimu apie lietuvišką saugumą bei A. Čiuoderio tarnybą, kuri aprašyta remiantis ir iki šiol nežinomais A. Čiuoderio užrašais, naujais archyviniais dokumentais. Mėginama atsakyti į klausimus - ką buvusiems žvalgybininkams reiškė Lietuvos valstybės nepriklausomybės praradimas ir kaip pasisuko jų likimai.
Knygoje taip pat skelbiamos unikalios nuotraukos iš saugumo darbuotojų gyvenimo, nepriklausomybės kovų, pabėgėlių atsitraukimo į Vokietiją, Kolumbiją akimirkos.
A. Anušauskas atskleidė, kad neplanavo rašyti tokios knygos, tačiau jį sudomino į rankas patekę A. Čiuoderio rankraščiai, kuriuose buvo gausu unikalių dar niekur neskelbtų faktų, nuotraukų, saugumo darbuotojų charakteristikų. „Užrašai parodo nežinomą, nematomą to meto žmonių gyvenimą ir mąstymą, be jokių pagražinimų“, - sakė A. Anušauskas.
Autorius minėjo, kad paskutinis aplankytas miestelis yra Kybartai. Ir knygos siužetas kaip niekur kitur yra susijęs su... Kybartais. Būtent Kybartai buvo paskutinė Prezidento A. Smetonos apsistojimo vieta prieš pasitraukiant iš Lietuvos ir būtent per Lieponos upelį, kuris skyrė Lietuvą nuo tuometės Vokietijos, padedamas Lietuvos savanorio Albino Čiuoderio ir dar vieno Lietuvos kariuomenės kūrėjo prezidentas pasitraukė į Vakarus.
Renginio metu visi neabejingi Lietuvos ir savo krašto istorijai galėjo įsigyti knygą su sudarytojo palinkėjimais ir autografu. Neliko nuskriausti ir nedalyvavusieji renginyje kybartiečiai. Rašytojas maloniai padovanojo knygą ir bibliotekai. Visi norintys gali apsilankyti mūsų bibliotekoje ir paskaityti knygą. O bibliotekininkės savo ruožtu, dėkodamos už nuostabų ir įsimintiną renginį, atsidėkodamos be gėlių ir puodelio su Kybartų vaizdu atminčiai apie Kybartus padovanojo Albino Vaitkevičiaus knygą „Kybartai“.
Po renginio A. Anušauskas apžiūrėjo Kybartų bendruomenės paženklintą A.Smetonos pasitraukimą iš Lietuvos savo pačių sukurtu ženklu. Taip pat suremontuotus „Kybartų požemius“. Tai 1863 metais statyta 104 metrų ilgio ir 14 metrų pločio požeminė skliautuota galerija pasižyminti puikia akustika.

Lina Kučinskienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Kybartų filialo bibliotekininkė