Šiaurės šalių literatūros savaitė „Šventės Šiaurės šalyse“

Lapkričio 11 dieną visose Šiaurės ir Baltijos šalyse prasidėjo Šiaurės šalių literatūros skaitymai.
Kai metų laikas mūsų kraštuose pats tamsiausias, mes užsidegame žvakę ir atsiverčiame knygą. Tokia yra pagrindinė Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja. Šiaurės šalių literatūros savaitę organizuoja asociacijų „Norden“ sąjunga, kuri kartu su mokyklomis, bibliotekomis ir skaitymo entuziastais nuo Grenlandijos Vakaruose iki Baltijos šalių Rytuose, kasmet kuria vieną didžiausių skaitymo įvykių Šiaurės Europos regione. Šiaurės šalių literatūros savaitė Šiaurės ir Baltijos šalyse vyksta dvidešimt trečią kartą. „Literatūros savaitės idėja yra tokia paprasta, kokia tik gali būti, tačiau jausmas, kai daugiau nei 2000 entuziastingų žmonių prisideda prie jos organizavimo įvairiausiuose Šiaurės ir Baltijos kampeliuose, yra tiesiog magiškas. Įsivaizduokite, kad daugiau nei 2000 dalyvių išgyvena tą patį tuo pat metu būdami tiek daug skirtingų vietų!“ - pasakoja Anna Berg, šių metų projekto vadovė.
Vilkaviškio viešoji biblioteka jau dvyliktus metus iš eilės sukvietė mažuosius lankytojus į „Šviesos ir žodžio šventę“, kurioje ištrauką žvakių šviesoje iš švedų rašytojos Astridos Lindgren knygos vaikams „Pepė Ilgakojinė“ skaitė ir improvizacijas pagal Šiaurės šalių kūrybą rodė Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro vaidybinių improvizacijų būrelis, kuriam vadovauja Ilona Viltrakienė. Patys jauniausi klausytojai per švedų rašytojos Astridos Lindgren pasakojimą „Pepė švenčia gimtadienį“ nusikėlė į vakarėlį Viloje Vilaitėje, kur savo vietą prie stalo turi ir Pepės Ilgakojinės arklys, ir beždžionėlė Ponas Nilsonas. Susirinkęs gausus pradinių klasių mokinių, mokytojų ir tėvelių būrys su pasigėrėjimu žiūrėjo vaidinimus pagal suomių rašytojo Mauri Kunno, žymaus danų pasakininko Hanso Kristiano Anderseno bei „Viskas apie trolius“ - autorius Brian Pilkington, knygas.
„Šiaurės šalių literatūros savaitė“- tai puiki proga susipažinti iš arčiau su šiaurietiška literatūra, šalimis, kultūra, filmais ir kt. Lapkričio 12-osios rytmetį į Vilkaviškio viešąją biblioteką sugužėjo vaikučiai iš Vilkaviškio pradinės mokyklos ir Vilkaviškio vaikų lopšelio - darželio „Buratinas“ pasižiūrėti animacinio filmo „Pepė Ilgakojinė“, kuris sukurtas pagal švedų rašytojos Astridos Lindgren to paties pavadinimo knygą vaikams. Tai viena žinomiausių rašytojos istorijų apie mergaitę Pepę Ilgakojinę, kurios tėvą, laivo kapitoną pasiglemžė jūra. Ji gyvena viena dideliame name, turi arklį bei beždžionėlę. Susidraugauja su kaimynystėje gyvenančiais dviem vaikais ir su jais patiria begales smagių nuotykių.
Lapkričio 13 dieną Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje atgijo šiaurietiškų knygų herojai: troliai, undinėlės, raganos. Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro vaidybinių improvizacijų būrelio nariai, kuriems vadovauja Ilona Viltrakienė, pagal šiaurietiškas knygas suvaidino inscenizacijas „Šiaurės literatūra užburia“. Tą dieną bibliotekoje viešėję trečiokai iš Vilkaviškio pradinės mokyklos susipažino su trolių gyvenimu iš arčiau. Jiems buvo parodyta gausiai iliustruota Briano Pilkingtono knyga „Viskas apie trolius“, kurią linksmai ir originaliai pristatė vaidybinių improvizacijų būrelio narys Titas, pasakodamas apie Islandijos trolių pasaulį, trolių gyvenimo būdą, įpročius ir tradicijas, pateikė faktus apie tai, kaip troliai atrodo, maitinasi ir gyvena. Vaikai dalyvavo viktorinoje „Ką žinai apie Šiaurės šalis?“. Žaidė kortelių žaidimą „Atspėk personažą“ iš filmų, kurie sukurti pagal švedų rašytojos Astridos Lindgren knygas.
Lapkričio 14-ąją dieną bibliotekoje vyko edukacinis užsiėmimas „Gimtadienio kepurėlė Pepei Ilgakojinei“. Vilkaviškio pradinės mokyklos pirmokai gamino gimtadienio kepurėles ir puošė Pepę Ilgakojinę, spalvindami jos kojines ir puošdami pačią Pepę Ilgakojinę, piešdami ir spalvindami jos rūbus. Šia edukacine valandėle pažymėjome pačios „Pepės Ilgakojinės“ autorės, švedų rašytojos Astridos Lindgren gimimo dieną, kuriai lapkričio 14-ąją dieną būtų sukakę 112 metų. Astrida Lindgren (1907-2002) yra viena žymiausių ir svarbiausių švedų vaikų rašytojų pasaulyje. Jos knygos yra išverstos į 95 kalbas, o jų parduota daugiau nei 145 milijonai egzempliorių. Pasakojimas apie pagrindinę veikėją Pepę rašytoją oficialiai išgarsino 1945-aisiais.
Šių metų plakato autorius - vaikų rašytojas ir dailininkas Bárðuras Óskarssonas (Farerų salos). Bárðuras gimė ir užaugo Torshavne, pastaruosius 30 metų gyvena Kopenhagoje.
Daugiau informacijos apie Šiaurės šalių literatūros savaitę galite rasti interneto svetainėje: https://www.nordisklitteratur.org/lt/

Alvina Radžvilienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja