Vaikų knygų pristatymas Vilkaviškio vaikų l/d „Buratinas“ ir „Eglutė“

Vilkaviškio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius jau septintus metus iš eilės aktyviai dalyvauja akcijoje „Metų knygos rinkimai“. 2014 - ųjų metų akcija neeilinė - jubiliejinė. Ta proga Vaikų literatūros skyriaus darbuotojos sumanė ištisą „Vaikų Metų knygų pristatymo ciklą“, parengė stendą „Renkame 2014 Metų vaikų knygą“, informacinius lankstinukus, literatūros parodą „Išrink pačią įdomiausią vaikų Metų knygą“.
Sausio 14 ir 16 dienomis Vilkaviškio vaikų lopšelius - darželius „Buratiną“ ir „Eglutę“ aplankė dvi draugės - Vaikų literatūros skyriaus vedėja Alvina Radžvilienė ir bibliotekininkė Ina Dubickaitė, kurios atskubėjo, nešinos lagaminu, pilnu knygų ir laiškų. Draugės paaiškino, kad atvyko su labai svarbia užduotimi - pristatyti vaikų knygų penketuką: papasakoti apie kiekvieną knygelę ir jos rašytoją, garsiai perskaityti visų knygelių ištraukas. Kadangi laukė labai atsakingas ir ilgas darbas, draugės nieko nelaukdamos traukė iš lagamino knygeles ir laiškus, kuriuose buvo visa informacija, kaip jos paaiškino, atkeliavusi iš Vilniaus M. Mažvydo bibliotekos.
Pirmasis vokas buvo su Gintarės Adomaitytės nuotrauka iš kurio vaikai sužinojo, kad ši rašytoja yra penkiolikos knygų autorė, gavusi daugybę literatūrinių apdovanojimų ir premijų iš kurių buvo paminėta, kad 2001 m. rašytojos apysaka „Laumžirgių namai“ buvo pripažinta geriausia metų knyga paaugliams, o 2008 m. rašytoja buvo apdovanota Švietimo ministerijos Vaikų literatūros premija už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą. Pasakojant apie Gintarės Adomaitytės knygą „Čiobrelių dvaras“ ir skaitant jos ištrauką, visi pasinėrėme į „Čiobrelių simfoniją“, kurią groja svirpliai, į užburiantį susitikimą su Aviečių grafiene ir Žemuogių karaliene. Drauge su knygelės veikėja Vakare ir jos mama keliavome traukiniu į Vilnių, susipažinome su Paežerės namuose likusiais Vakarės broliu Ryčiu ir jo tėčiu, Vilniuje gyvenančiu Vakarės seneliu.
Antrasis laiškas supažindino su Kotryna Zyle, rašančia ir piešiančia grafikos dizainere bei pirmąja jos knyga vaikams „Milžinas mažylis“. Knygos puslapiais drauge leidomės su paskutiniu Lietuvos milžinu Kerniumi iš Kernavės po legendines Lietuvos vietas, kur atsiskleidė milžinų ir kitų mitinių būtybių gyvenimo paslaptys. Atsivertę knygą vaikams parodėme Lietuvos kontūrinį žemėlapį ir punktyrais nužymėtus maršrutus su stotelėmis apie lankytinas vietas, kurios įvardytos visiškai ne šiuolaikiškai: „milžinai", „laumės", „gyvi akmenys", „gyvi medžiai, kalnai", „skraidantys ežerai", „vaikelių šaltinis"... Vaikai sužinojo, iš kur atsirado Lietuvos upės, ežerai, piliakalniai, vietovardžių pavadinimai. Susirinkusieji įdėmiai klausėsi skaitomos ištraukos apie Žirnajos ežero atsiradimą.
Trečiasis laiškas - su „Spintos istorijų“ autorės Danguolės Kandrotienės nuotrauka atskleidė, kad rašytoja yra daugiau nei dvidešimties pažintinių knygų autorė ir sudarytoja, leidyklos direktorė ir užkietėjusi skaitytoja, kad knygas kūrė dar tada, kai nemokėjo rašyti, o pačios knygos augino ir skatino tobulėti. Vaikučiai su malonumu klausėsi apie mergaitę Emiliją, kuri vieną lietingą dieną pagaliau užsiropščia į palėpę, kur jai prieš akis atsiveria levandomis kvepiantis pasaulis, nušviestas dviejų nedidukų langelių. Medinės spintos gyventojai su ja pasidalija savo istorijomis, paslaptimis ar net meilės atodūsiais. O vieną dieną pasaulis ima ir apsiverčia aukštyn kojomis... Visus užbūrė skaitoma ištrauka apie spintoje gyvenančią skrybėlę.
Ketvirtasis laiškas buvo apie Liną Žutautę - vaikiškų leidinių autorę, iliustratorę bei diplomuotą dailininkę, išgarsėjusią knygelėmis apie neklaužadą Kakę Makę, kuriose mažieji skaitytojai žaismingai ir subtiliai mokomi tvarkyti kambarius, klausyti tėvelių, nugalėti tamsos baimę. Vaikai sužinojo, kad naujasis Linos Žutautės kūrinys „Ferdinandas ir Pū. Žygis į Australiją“ pasakoja apie nepaprastus trijų bičiulių - katino Ferdinando, šunelio Pū ir vištos Petunijos - nuotykius, troškimą pažinti pasaulį ir pirmąją meilę. O pirmoji šio kūrinio dalis, „Ferdinandas ir Pū“ Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriaus pripažinta geriausia 2012 metų knyga vaikams. Skaitoma ištrauka apie vištos Petunijos susižavėjimą televizijos ekrane rodomu gražuoliu stručiu kaip reikiant visus prajuokino.
Penktasis laiškas supažindino su knygelė „Torčiukas ant debesėlio“ debiutuojančia autore Jurga Baltrukonyte, žurnalo „Panelė“ vyriausiąja redaktore ir jos vyru legendinės grupės „Foje“ būgnininku, fotomenininku A. Kriščiūnu, pirmą kartą iliustruojančiu vaikišką knygelę. Vaikai klausėsi pasakojimo apie Mažosios Paulos draugystę su Dinozauru Mėsėdžiu ir Limpačiuku apie dingusios suknelės ir mylimos močiutės paieškas, apie Paulos šunelius, mintančius lėlėmis. Skaitėme ištrauką apie tai, kaip išdyksta vaikučiams ragai, kurie garsiai rėkia, kai reikia eiti miegoti.
Po knygelių pristatymo visi padainavome, pasimankštinome ir išdalinome visiems po balsavimo lapelį, kuriame vaikai pažymėjo labiausiai patikusią knygelę. Susumavę balsus, sužinojome, kokia knygelė darželinukams labiausiai patiko ir paprašėme, kad nupieštų iliustraciją parodai „Mėgstamiausios vaikų knygelės herojus“. Palinkėję mylėti knygeles ir niekada su jomis nesiskirti, atsisveikinome iki kito karto.

Alvina Radžvilienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja