Vaikų Metų knygos rinkimai Vilkaviškio vaikų lopšeliuose-darželiuose „Eglutė“ ir „Pasaka“

Vasario 8 ir 9 dienomis Vilkaviškio vaikų lopšelius-darželius „Eglutė“ ir „Pasaka“ aplankė „kiškių šeimyna“ - personažai iš Jurgos Baltrukonytės knygos „Filmukai“. Dryžuota Kiškiukė savo broliui Kiškiui uždavinėjo klausimus: Ar jis žino, kokiu tikslu jie atvyko į darželius? Kokia akcija dabar vyksta? Kelintą kartą Lietuvoje vyksta Metų knygos rinkimai? Kelios vaikų knygos dalyvauja rinkimuose? Kai jie tarpusavyje išsiaiškino, kad į darželius atvyko pristatyti vaikų Metų knygų penketuką ir kad Metų knygos rinkimų akcija Lietuvoje vyksta jau dvyliktą kartą, atėjo metas Kiškiui ir Kiškiukei vaikams papasakoti apie šias knygeles.
Pristatymą pradėjo Dryžuota Kiškiukė, ji labai jaukiai ir šiltai papasakojo apie fotografą, gamtosaugininką, laidų vedėją ir rašytoją Selemoną Paltanavičių bei jo knygelę „Maži ežiuko sapnai“, kurioje drauge su vaikais leidosi į kelionę su svajokliu ežiuku, pasakojo, ką jis patyrė ir sužinojo sapnuodamas, žavėjosi ežienės meile savo sūneliui ežiukui, drauge su vaikais grožėjosi Linos Eitmanytės-Valužienės iliustracijomis.
Brolis Kiškis pasakojo apie Gendručio Morkūno knygą „Traškančios žvaigždės“, kurioje atsleidžiamos tokios temos: senatvė, liga, karas, mirtis, apie kurias su vaikais arba visai niekas nekalba, arba kalba puse lūpų. Vaikai sužinojo apie Gendrutį Morkūną, kad jis buvo fizikos mokslų daktaras, kūręs vaikams, jis atliko įvairius tyrimus, ieškojo būdų, kaip apsaugoti žmones nuo radiacijos, rašė mokslinius straipsnius ir kad didžiausia autoriaus svajonė - matyti skaitančius vaikus. Kiškis darželinukams parodė tikrą senovišką savadarbę blizgę, kurią viena mergaitė rado atostogaudama Nidoje.
Atėjo eilė dar vienai nuostabiai vaikų penketuko knygai - Nadios Kovaliovos „Meškis ir Žąsis“, kurią su malonumu pristatė Dryžuota Kiškiukė. Vaikams buvo įdomu susipažinti su iliustruotoja ir rašytoja iš Klaipėdos, kuri dar ir atvirukus kuria. Knygelė „Meškis ir Žąsis“ labai patraukė mažųjų dėmesį, nes ji kaip tik jiems ir skirta: parašyta didžiosiomis raidėmis, gausiai iliustruota, pasakojama apie gražią Meškio ir Žąsies draugystę, kaip jie lipdo sniego senius, kelia į medžius inkilus, supasi, pramogauja miške. Tačiau ateina laikas Žąsiai skristi į Pietus, o ką daryti Meškiui? - irgi skristi, sako Žąsis. Bet kaip? Ar pavyks draugams rasti tinkamą sprendimą? Darželio „Pasaka“ ugdytiniai ne tik sužinojo, kaip baigėsi knygelė, jie drauge su Meninio ugdymo pedagoge Neringa Mikulyte piešė iliustracijas pagal knygą „Meškis ir Žąsis“, kurias kiškiai rodė dideliame ekrane. Keletas priešmokyklinio ugdymo vaikų garsai paskaitė knygelę.
Toliau apie klaipėdiečio Aido Jurašiaus knygą „Akmenukų pasakos“ porino Kiškis. Iš jo pasakojimo vaikai sužinojo, kad „Akmenukų pasakos“ - pirmoji A. Jurašiaus knyga vaikams. Į ją sudėtos tikrų akmenukų, istorijos - kai kurios jų liūdnos, kai kurios smagios, ir visos - įkvepiančios skaitytoją paimti į rankas akmenuką ir pačiam pabandyti išgirsti jo istoriją. Kiškis, grauždamas morką, nes jau išalko bekalbėdamas, vaikams rodė suguldytus į pintinę tikrus prie Baltijos jūros rastus akmenėlius. Su Dryžuotos Kiškiukės pagalba parodė Vilkaviškio pradinės mokyklos mokinių sukurtą „Akmenėlio pasivaikščiojimą“, pavaizduotą dideliame piešinyje. Visi grožėjosi Vilkaviškio vaikų lopšelio-darželio „Buratinas“ „Debesiukų“, „Kregždžiukų“ ir „Smalsiukų“ grupių ugdytinių iliustracijomis pagal Jurašiaus knygą „Akmenukų pasakos“.
Apie paskutinę penketuko knygelę - Jurgos Baltrukonytės „Filmukai“ pasakojo šios knygelės personažė Dryžuota Kiškiukė. Vis pakumščiuodama savo brolį Kiškį, ji atskleidė rašytojos sumanymą - „Vieną dieną man gimė puiki mintis, kaip atitraukti vaikus nuo ekranų, - reikia juos pačius paversti aktoriais! Juk visiems patinka persirengti, išsipiešti veidus ir vaidinti scenoje. Ši filmukų knyga - tarsi naujas nuotykis, nauja veikla visai šeimai. Švelnios istorijos apie meilę, pavydą, draugystę, įdomios užduotys ir linksmi žaidimai - tam, kad jūsų šeima taptų smagiausia komanda.“ Dryžuota Kiškiukė vaikus supažindino su knygelėje esančiais penkiais filmukais ir jų spalvotais plakatais, žaidimais, užduotimis, pasikeisdama su Kiškiu garsiai perskaitė filmuką „Dryžuota Kiškiukė“. Kol „kiškių šeimyna“ skaitė, vaikai buvo pakviesti spalvinti dideliame lape nupieštą nespalvotą Dryžuotą Kiškiukę. Po knygų pristatymo visi mankštinosi, po to skubėjo prie knygelių ir prie jų esančių spalvotų vokų, į kuriuos reikėjo įmesti voko spalvos popierinį apskritimą už labiausiai patikusią knygelę. Kai tik vaikai tai padarė, Kiškis ir Dryžuota Kiškiukė skubėjo į biblioteką skaičiuoti balsų. Kiškiai rado štai tokius rezultatus: už Selemono Paltanavičiaus knygelę „Maži ežiuko sapnai“ -16, už Gendručio Morkūno knygą „Traškančios žvaigždės“ - 16, už Nadios Kovaliovos knygą „Meškis ir Žąsis“ - 23, už Aido Jurašiaus knygą „Akmenukų pasakos“ - 10, už Jurgos Baltrukonytės knygą „Filmukai“ - 10.

Alvina Radžvilienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja