Renginių savaitė - „Mes už saugesnį internetą“

Visoje šalyje vasario mėn. 6-12 d, nuvilnijo Saugesnio interneto savaitė bibliotekose, mokyklose, kitose švietimo institucijose.
Jau 14-tą kartą buvo švenčiama tarptautinė saugesnio interneto diena, kurios šių metų šūkis“ Skatinkime pokyčius: Vienykimės dėl geresnio interneto“.
Renginio tikslas - mokyti vaikus ir jaunimą saugiai ir atsakingai naudotis skaitmeninėmis technologijomis.
Vilkaviškio r. viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius prisijungė prie organizuojamos iniciatyvos. Saugesnio interneto savaitė buvo dar vienas puikus žinių pasitikrinimas visiems: vaikams, paaugliams ir jų tėveliams, bibliotekininkėms, apie kompiuterių ir jų įrenginių saugų naudojimą. Šia tema vaikų literatūros skyriuje parengta spaudinių paroda „Už geresnį internetą“ atrinkta iš bibliotekos fondų pagal amžiaus grupę.
Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė saugesnei interneto savaitei pažymėti parengė veiklų planą. Pagrindiniai savaitės lankytojai: mokiniai iš Vilkaviškio vaikų dienos centro „Šypsena“, „Ąžuolo“ progimnazijos informacinės paieškos internete būrelio dalyviai, Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos 5 - 9 kl. paaugliai, kiti interneto lankytojai ir bibliotekos skaitytojai.
Vasario 7d.vyko popietė“ Mes už saugesnį internetą“, kurioje plačiau papasakota apie pagrindinę saugesnio interneto dieną. Vaikams paaiškinta apie didžiulę interneto naudą, kodėl jis toks svarbus šiandieną. Visiems tapo aišku, kad bendrauti internetu bus naudinga, malonu ir saugu, jei tai darys atsargiai.
Klausytojai sužinojo, įdomių faktų, kad internetas sveria 56 gramus maždaug tiek kiek didelis kiaušinis ( Harvardo mokslininkų paskaičiavimai), kad per dieną išsiunčiama virš 247 milijardų žinučių.
Įtvirtinti mokinių žinias, parodyti edukaciniai filmai“ Saugus internetas. Vaidybinės situacijos.“( Klaipėdos Vydūno vidurinė mokyklos pradinukų sukurtos scenos) ir apie elektronines patyčias „Naujokė“.
 Aptarę matytus mokomuosius filmukus, mokiniai sklaidė „Saugaus interneto enciklopediją“. Pasidžiaugę knygos autorių - vaikų nupieštais vaizdais ir komentarais, kiekvienas popietės dalyvis skaitė pamokymus iš enciklopedijoje atversto puslapio. Teisingai išsprendė knygoje pateiktą testą.
Apie tapatybės duomenų apsaugą, kaip nederėtų elgtis su savo asmens dokumentais vaikus supažindino Lietuvos vartotojų instituto sukurtas interaktyvus testas“ Kaip apsunkinti Avinui Ragiui gyvenimą“. Vaikams labai patiko testas, kurį sprendė po keletą kartų.
Kitose saugesnio interneto savaitės veiklose bibliotekos lankytojai atliko klausimų- atsakymų užduotis. Teko pasukti galvą ir atsakyti į klausimus: ar neteko susidurti su elektroninėmis patyčiomis?, ką gali padaryti pats, kad internetas būtų visiems geras?
Mažai pradinukų žinojo vaikų linijos telefono numerį, todėl teko keletą kartų pasikartoti kol išmoko.
Mokiniai mielai piešė, gamino knygų skirtukus, savo darbuose pažymėdami draugišką internetą ir jo simbolinį“ meškiuką“.
Savaitės lankytojai diskutavo, kas atsitiktų, jei piktavalis panaudotų jų elektroninio pašto slaptažodį. Renginio dalyviai suprato realią grėsmę jų asmens duomenų privatumui, patys niekada niekam nesakys savo slaptažodžio, net geriausiam savo draugui. Esant nesaugumui, kreipsis į suaugusius, mokytojus, vadovus ar į draugišką internetą, vaikų liniją.
6-12 d. vaikų literatūros skyriaus interneto lankytojai garsiai skaitė garbingo interneto kodekso taisykles, pažadėję jų laikytis patvirtino parašais.
Mokiniai raštiškai pateikė, kaip mandagiai bendrauja internete su savo draugais: kultūringai ir neįžeidžiant, gerbiant kitą žmogų esantį anapus ekrano.
Paskutinė veiklos programos dalis buvo ypatinga, reikėjo surasti „knygų lobį“(Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus viešosios bibliotekos sukurtas spalvingas ir kūrybinis interaktyvus žaidimas), kuris paskatino vaikus galvoti, susigaudyti interneto pasaulyje, arba „šokti“ nuo kompiuterio ir bėgti į bibliotekos fondą susirasti knygą, kad atsakytum teisingai į klausimą. Tai buvo tikras žinių patikrinimas: išsprendę užduotis apie knygas, perplaukę informacijos vandenyną ir sveiki išsprukę iš aštuonkojo čiuptuvų dalyviai galėjo mėgautis. Deja, ne visiems taip gerai sekėsi, kiti surinko nepakankamai taškų, todėl turės pasimokyti.
Saugesnio interneto veiklose dalyvavo ir tėveliai, vieni sprendė testus, kiti bendravo pokalbiuose. Bibliotekininkės domėjosi, kaip vaikai namuose naudojasi internetu, ar kontroliuoja jų buvimą, kiek laiko praleidžia, ar nekyla problemų ir kaip jas sprendžia. Tėveliai paskatinti domėtis bibliotekoje sukaupta informacija.
Saugi interneto savaitė įrodė, kad vaikų taip pamėgtas internetas yra labai naudingas mokslo ir žinių šaltinis, tik reikia mokėti su juo susidraugauti, įgyti skaitmeninio raštingumo įgūdžių, susivienyti ir keistis.
Prie įdomių saugios interneto savaitės veiklos programų daug prisidėjo metodine parama: asociacija „Langas į ateitį“, draugiškas internetas, Vaikų linija, Lietuvos Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir kt.

Irena Šapokienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė