Viešosios bibliotekos Nacionalinės bibliotekų savaitės 2017 renginiai

VAIKIŠKOS KNYGOS ŠVENTĖ „DRAUGYSTĖ SU KNYGA“ (2017-04-26)

Vilkaviškio viešoji biblioteka jau dešimtą kartą paminėjo Vaikiškos knygos dieną ir ta proga savo skaitytojus vaikus ir visus, neabejingus vaikų literatūrai, pakvietė į šventę „Draugystė su knyga“, kuri vyko Vilkaviškio kultūros centre. Šiemet pabendrauti su mažaisiais skaitytojais mielai sutiko rašytoja ir žurnalistė Jurga Baltrukonytė. O kokia šventė be šaunaus Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro vaidybinių improvizacijų būrelio, kuriems vadovauja Ilona Viltrakienė pasirodymo? Į sceną buvo pakviesti mažieji aktoriai, kurie parodė inscenizaciją pagal šventės viešnios Jurgos Baltrukonytės knygą „Filmukai“, žiūrėjome „filmuką“ „Dryžuota Kiškiukė“.
Šventės „Draugystė su knyga“ viešnią Jurgą Baltrukonytę trumpai pristatė Vaikų literatūros skyriaus vedėja Alvina Radžvilienė. Vaikai sužinojo, kad rašytoja ir žurnalistė anksčiau buvo žurnalo „Panelė“ vyriausioji redaktorė, o šiuo metu vadovauja žurnalo „Happy365“ leidybai, rašo ne tik vaikams, bet ir paaugliams, kuriems yra parašiusi knygą „Išgyvenimo gidas panelėms“. Vadovaudama žurnalui „Panelė“ debiutavo kaip knygų vaikams rašytoja, o jos vyras - legendinės grupės „Foje“ būgnininkas, fotomenininkas A.Kriščiūnas - kaip vaikiškų knygų iliustratorius. Šio šeimyninio „dueto“ bendro darbo vaisius - skanus kaip vyšnių uogienė pasakojimas „Torčiukas ant debesėlio“. Autorė yra parašiusi ir daugiau knygų vaikams: „Blynai spintoje“, „Keksiukas po pagalve“. „Filmukai“ - ketvirtoji autorės knyga vaikams. Ši knyga - tai 5 filmukai. Kaip taip įmanoma? O gi autorė pasakoja penkias visiškai skirtingas istorijas (kiekvienai jų net filmo plakatas sukurtas) ir kviečia vaikus kurti bei vaidinti kartu. Trumputės istorijos nuotaikingos, pamokančios, kai kurios - su aiškiu moralu. O po kiekvieno pasakojimo - dar ir užduotėlė laukia. Kaip sako jos autorė Jurga Baltrukonytė - tai švelnios istorijos apie meilę, pavydą, draugystę, taip pat - įdomios užduotys ir linksmi žaidimai visai šeimai. O suaugusiems ji rekomenduoja tai, kas įkvepia ir ją pačią.
Tuo metu, kai vaikai uždavinėjo klausimus rašytojai, ekrane jie galėjo pamatyti Jurgos Baltrukonytės elektroninę knygos versiją „Filmukai“. O klausimų būta įvairių: kokiose šalyse lankėsi rašytoja, kiek uždirba, kodėl rašo vaikams, kokią dabar rašo knygą, kelias knygas yra parašius? Jurga Baltrukonytė labai šiltai bendravo su mažaisiais vilkaviškiečiais: žaidė „Spalvų“ žaidimą, pasakojo apie savo aplankytus tolimus kraštus: Afriką, Ameriką, Ispaniją ir daugelį kitų, apie savo dukrelę Paulą, kuri yra jos knygų personažas.
Tradiciškai Vaikiškos knygos šventės metu apdovanojome 2016 metų aktyviausius Vaikų literatūros skyriaus skaitytojus, kuriems įteikėme padėkos raštus su Jurgos Baltrukonytės palinkėjimais. O Vilkaviškio vaikų lopšelių-darželių „Eglutė“ ir „Pasaka“ vaikučiai skubėjo prie rašytojos su savo piešinukais, kuriuos piešė pagal Jurgos Baltrukonytės knygeles. Ant visų darbelių rašytoja uždėjo savo autografą, vaikučiams dalijo saldainius.
Didėlį ačiū tarėme VVJC jauniesiems aktoriams ir jų vadovei Ilonai Viltrakienei už puikią „Filmukų“ inscenizaciją, o rašytojai Jurgai Baltrukonytei dėkojome už malonų bendravimą su jaunaisiais vilkaviškiečiais ir palinkėjome sukurti kuo daugiau knygelių vaikams.

Alvina Radžvilienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja

 

DISKUSIJA „MANO MINTYS APIE PERSKAITYTĄ KNYGĄ“ (2017-04-27)

Balandžio 27 dieną Vaikų literatūros skyriuje lankėsi Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos 5-7 klasių mokiniai ir jų mokytojos (Rasa Aušrotienė ir Virginija Aleknavičienė).
Apie Nacionalinės bibliotekų savaitės svarbą susirinkusiems papasakojo Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė Irena Šapokienė ir pažymėjo, kad šių metų šūkis „Tu esi biblioteka. Tu gali ją keisti. Kurkime biblioteką kartu!“
Paaugliams buvo užduotas klausimas, kaip galėtų keistis mūsų biblioteka, kokia ji galėtų būti šiandien, kaip jie galėtų prisidėti kuriant šiuolaikinę biblioteką.
Vaikams paaiškinta, kad šios savaitės metu vyko įvairūs renginiai: susitikimai su rašytojais, politikais, leidėjais, buvo sudaromas numatomų renginių lankstinukas.
Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokiniai dalyvavo diskusijoje „Mano mintys apie perskaitytą knygą“: pagal Dainos Opolskaitės romaną „Ir vienąkart, Riči“. Naudojant skaidres, renginio dalyviai sužinojo apie Vilkaviškio krašto rašytoją, jos gyvenimo ir kūrybos kelią.
Džiugu, kad šiemet už nuopelnus vaikų literatūrai Dainai Opolskaitei per Tarptautinę vaikų knygos šventę įteikta vaikų literatūros premija. Leidyklos „ Alma Littera“ konkurse tapo nugalėtoja, jai už knygą „Ir vienąkart,Riči“ įteikta piniginė premija.
Paaugliai aptarinėjo penkiolikmečio Balio Beleko gyvenimą, jo brendimo, savasties paieškas. Personažo poelgius, lygino su savo klasės draugų elgesiu. Jie diskutavo kaip pasielgtų vienu ar kitu atveju, analizavo gerąsias ir blogąsias Balio Beleko savybes. Kai kurie mokiniai pasisakė, kodėl nesielgtų taip kaip Balys, ar turi tokį draugą kuris jiems būtų pavyzdžiu. Ieškojo minčių apie žmogaus tapatybės paieškas.
Susirinkusieji nusprendė, kad knyga yra pamokanti ir rekomenduos savo bendraamžiams. Popietės pabaigoje kiekvienas popieriaus lape parašė pačius gražiausius žodžius apie savo draugą.

Irena Šapokienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė

 

KONKURSO „SKAITYK IR LAIMĖK“ FINALINIS APDOVANOJIMAS (2017-04-28)

Balandžio 28 dieną į Vilkaviškio parapijos salę, į konkurso „Skaityk ir laimėk“ finalinį apdovanojimą susirinko nugalėtojai - apie du šimtai vaikų, kurie perskaitė daugiausiai puslapių per visą akcijos laikotarpį. Prisiminėme skaitymo skatinimo akcijos „Skaityk ir laimėk“ pradžią, kai iniciatoriai LR Seimo narys Kęstutis Smirnovas bei jo visuomeninis konsultantas Ričardas Žilaitis pakvietė Vilkaviškio viešąją biblioteką ir jos filialus dalyvauti konkurse, kurį drauge su partneriais: Vilkaviškio krašto VVG, Vilkaviškio parapija, Vilkaviškio kultūros centru, laikraščiu „Santaka“, Vilkaviškio raj. mokinių taryba, Labdaros ir paramos fondu „Švieskime vaikus“, paskelbėme sausio 20 dieną. Susirinkusius šiltai pasveikino Vilkaviškio viešosios bibliotekos direktorė Vilija Gilienė, pasidžiaugė vaikų skaitymo rezultatais, akcentavo skaitymo svarbą, paragino ir toliau mylėti knygą ir būti aktyviems skaitytojams
Su konkurso rezultatais ir statistika supažindino viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja Alvina Radžvilienė. Ji priminė, kad į konkursą įsijungė 29 bibliotekos, kurios įsipareigojo sutelkti kuo daugiau skaitymo dalyvių, jiems išdalijo knygų skirtukus perskaitytų knygų puslapiams atsižymėti, o bibliotekininkės darbavosi virtualioje erdvėje, žymėdamos vaikų, suskirstytų pagal amžiaus grupes (ikimokyklinis amžius ir 1 klasė, 2-4 klasės, 5-6 klasės, 7-9 klasės) skaitymo rezultatus, kuriuos skelbė kiekvieną penktadienį Vilkaviškio viešosios bibliotekos tinklapyje www.vilkaviskis.rvb.lt, bei kiekvieno etapo pabaigoje. Konkursas vyko trim etapais:
     1-as etapas vyko nuo sausio 20 iki vasario 24 dienos, dalyvavo 293 vaikai.
     2-as etapas vyko nuo vasario 27 iki kovo 24 dienos, dalyvavo 333 vaikai.
     3-as etapas vyko nuo kovo 27 iki balandžio 21 dienos, dalyvavo 158 vaikai.
Kiekvieno etapo pabaigoje vyko tarpiniai apdovanojimai, kuriuose pagal amžiaus grupes penki daugiausiai perskaitę vaikai gavo po knygą dovanų iš labdaros ir paramos fondo "Švieskime vaikus", taip pat po vieną skatinamąją dovaną iš Seimo nario Kęstučio Smirnovo gavo penketukų nugalėtojai. Aktyviausiai į šią akciją įsijungė šie filialai: Gražiškių, Virbalio, Gudkaimio, Vištyčio, Kybartų, Piliakalnių, Serdokų, Žaliosios, Sūdavos, Gižų, Pilviškių. Pasidžiaugėme uoliausiais skaitytojais, kurie į penketukus papuolė visuose trijuose etapuose tai: ikimokyklinio amžiaus ir 1 klasės grupėje: Ugnius Lavinskas iš Vilkaviškio, Miglė Ignatavičiūtė iš Serdokų, 2-4 klasių grupėje: Živilė Žilinskaitė iš Piliakalnių, 5-6 klasių grupėje nepralenkiama buvo: Elinga Raginytė iš Vilkaviškio, 7-9 klasių grupėje: Lukas Plečkaitis iš Gražiškių.
Konkurso „Skaityk ir laimėk“ nugalėtojus pasveikino Vilkaviškio kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininkė Eglė Bačinskienė, kuri kaip paguodos prizus įteikė šešiems vaikams kvietimus į cirko pasirodymą „Anos ir Elizos nuotykiai“ Vilkaviškio kultūros centre.
Ričardas Žilaitis, LR Seimo nario Kęstučio Smirnovo visuomeninis konsultantas, padėkos raštais apdovanojo penkias aktyviausias bibliotekos darbuotojas. Piliakalnių filialo bibliotekininkė Bronislava Giraitienė pasidalijo mintimis apie praėjusią akciją: jos džiaugsmais ir rūpesčiais. Gražiškių filialo skaitytoja Silvija Jankauskaitė papasakojo apie labiausiai patikusias perskaitytas knygas.
Šventėje dalyvavo Ramunė Savickytė „Adelės dienoraštis. Ruduo“ ir „Adelės dienoraštis. Žiema" knygelių autorė, kuri nuoširdžiai bendravo su vaikais, skaitė ištraukas iš savo knygelių, atsakinėjo į klausimus. Rašytoja aktyviausiai akcijoje dalyvavusioms bibliotekoms dalijo savo knygas „Adelės dienoraštis. Žiema".
Iškilmingai pranešėme konkurso „Skaityk ir laimėk" 45 nugalėtojus, kuriems akcijos organizatoriai įteikė ekskursijos bilietus į Naisius.
Šventinį renginį vainikavo Vilkaviškio muzikos mokyklos ugdytinių koncertas. Klausėmės Gretos Rucevičiūtės ir brolių Povilo ir Rapolo Aušrotų atliekamų kūrinių, mokinius paruošė mokytojas Romas Jakimavičius ir mokytoja Dalia Matulaitienė.
Akcijos organizatoriai visiems susirinkusiems dalijo rašytojos Ramunės Savickytės knygas „Adelės dienoraštis. Ruduo“, audio CD „Garny, garny, pasuk ratą!”, kurio leidimo mecenatas Ramūnas Karbauskis, vaišino UAB Vilkaviškio „Art Glacio“ ledais.

Alvina Radžvilienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja