Šiaurės šalių literatūros savaitė 2018 m. „Šiaurės herojai“ Vaikų literatūros skyriuje

Lapkričio 12-18 d., Šiaurės šalių literatūros savaitės metu, Vilkaviškio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius kvietė vaikus susipažinti su literatūriniais herojais. Savaitės ašimi tapo metų temai „Šiaurės herojai“ skirtos knygos, Literatūros savaitės veiklos bei jų organizavimas. Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitės plakatą iliustravo islandų dailininkė Rana Flygenring. 2018 m. Islandija švenčia savo valstybingumo 100-ąsias metines, tad šia proga sukurti Šiaurės šalių literatūros savaitės plakatą buvo pasirinkta islandų iliustruotoja.
Lapkričio 12 d. į „Šviesos ir žodžio šventę“ rinkosi Vilkaviškio pradinės mokyklos 3a ir 3c klasių mokiniai su mokytojomis, kuriuos supažindinome su herojais iš šių metų skaitymams siūlomų knygų. Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro vaidybinių improvizacijų būrelio nariai, kuriems vadovauja Ilona Viltrakienė, jaukioje žvakių šviesoje garsiai skaitė ištrauką iš švedų rašytojų sutuoktinių Eliaso ir Agnes Våhlundų knygos vaikams „Superherojų vadovas“. Šioje knygoje pasakojama apie mergaitę Lisą, iš kurios mokykloje tyčiojasi berniukų gauja. Vieną dieną nuo užgauliotojų pasislėpusi bibliotekoje mergaitė atranda magišką knygą, kuri viską pakeičia. Ši knyga tampa mergaitės virsmo į nesustabdomą superheroję „Raudonoji kaukė“ pradžia. Skaitymus pagyvino ekrane besikeičiančios knygos „Superherojų vadovas“ iliustracijos su tekstu švedų kalba, o skaitovai buvo pasipuošę superherojų kaukėmis. VVJC vaidybinių improvizacijų būrelio nariai žiūrovus kvietė pakeliauti Šiaurės rašytojų knygų puslapiais, įtaigiai vaidindami pagal Astridos Lindgren knygas „Pepė Ilgakojinė“, „Padaužų kaimo vaikai“, Mauri Kunno knygą „Vikingai puola!“.
Lapkričio 13 d. edukaciniame užsiėmime „Mes esame Šiaurė“ dalyvavo Vilkaviškio pradinės mokyklos 2a ir 2c klasės mokiniai su mokytojomis. Jo metu, iš atsineštų paprastų stiklainių, vaikai turėjo galimybę pasigaminti po nepaprastą šviečiantį žibintą. Tačiau prieš tai reikėjo išsiaiškinti, kokia yra tų žibintų paskirtis. O jų paskirtį sužinojome garsiai perskaitę gražų pasakojimą apie mergaitę ir žibintą. Taigi, vaikų mažose rankelėse sužibo spalvingi žibintai, kurie suteikė visiems susirinkusiems šviesos, jaukumo ir šilumos.
Lapkričio 14 d. susipažinti su Šiaurės šalių literatūros herojais rinkosi Vilkaviškio pradinės mokyklos 4b, 4c ir 4 d klasių mokiniai su savo mokytojomis. Susirinkusiems papasakojome apie Šiaurės šalių literatūros svarbą ir gilias pasakojimo ir skaitymo balsu tradicijas bei jų puoselėjimą, trumpai apžvelgėme Šiaurės šalis, pasidžiaugėme, kad šiais metais projekte vėl aktyviausi lietuviai - užsiregistravusiųjų skaičius - 651! O visų užsiregistravusiųjų dalyvių Šiaurės šalių literatūros savaitėje - 2559. Supažindinti jaunuosius Vaikų literatūros skaitytojus su šiaurietiška literatūra tradiciškai sugužėjo Vaikų ir jaunimo centro vaidybinių improvizacijų būrelio narai ir jų vadovė Ilona Viltrakienė. Jie pravedė nuostabią ir išraiškingą „Kelionę po Šiaurės šalių rašytojų knygas“. Ir štai atgijo „Šiaurės herojai“: Astridos Lindgren „Pepė Ilgakojinė“, „Padaužų kaimo vaikai“, „Emilis iš Lionebergos“, Mauri Kunno vikingai, J. Ir T. Wieslander „Mamulė Mū ir Varna“, H. K. Anderseno pasakų „Coliukė“ ir „Kiauliaganys“ veikėjai.
Lapkričio 15 d. į filmukų popietę „Astridos Lindgren ir Tuvės Janson kūrinių vaikams ekranizacijos“ atvyko Vilkaviškio pradinės mokyklos 1e ir 2 b klasių mokiniai ir jų mokytojos bei Vilkaviškio vaikų lopšelio-darželio „Pasaka“ priešmokyklinio ugdymo „Pelėdžiukų“ grupės ugdytiniai, kurių darbelių paroda „Iliustracijos pagal Šiaurės šalių rašytojų knygeles“ padėjo sukurti šiaurietišką ir jaukią atmosferą Vaikų literatūros skyriuje. Už šiaurietiškų herojų parodą dėkojame “Pelėdžiukų“ grupės auklėtojai Daivai Burdulienei ir meninio ugdymo pedagogei Neringai Mikulytei. Šią dieną vaikams trumpai papasakojome apie švedų rašytoją Astridą Lindgren ir suomių rašytoją Tuvę Janson, pro stilizuotus superherojų kaukės akinius žiūrėjome animacinius filmukus „Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“ ir „Trolių Mumių slėnis“.
Šiaurės šalių literatūros savaitės uždarymo dieną rinkosi paauglių Knygos bičiulių klubo narės, aktyvios Vaikų literatūros skaitytojos. Renginio dalyvės supažindintos su Šiaurės šalių literatūros savaitės projekto programa, idėja ir tikslais. Parodytas šių metų Islandijos menininkės Rajos Flygering sukurtas plakatas. Kadangi šių metų literatūros savaitės tema „Šiaurės herojai“, trumpai apžvelgėme Šiaurės šalių rašytojų literatūrą ir pagrindinius personažus. Knygų bičiulės aktyviai atsakinėjo į užduotus klausimus apie perskaitytų knygų herojus. Po pažinties su norvegų rašytoju Simonu Strangeriu, žvakių šviesoje mergaitės skaitė ištrauką iš šio rašytojo knygos paaugliams „Tie, kurių nėra“. Knygoje pasakojama apie norvegę merginą Emiliją ir dokumentų neturintį Samuelį iš Ganos. Pagrindinė herojė išgelbėjo pabėgėlį iš pripučiamos valties kartu su kitais jo bendražygiais. Ką jiems teko patirti ir pasakojama pateiktame tekste. Paauglės raiškiai perskaitę knygos ištrauką diskutavo, apie tai kas jas sudomino, kas vertė sunerimti. Knygoje „Tie, kurių nėra“ paliesta jautri tema ir šiuolaikinės problemos. Tragiškas herojaus likimas verčia susimąstyti. Paauglėms sunkiai sekėsi atsakyti į klausimą, kaip jos pasielgtų Emilijos vietoje, jeigu pabėgėlis pasibelstų į jų duris. Ką reikia daryti, kai tavo moralinės nuostatos prasilenkia su teisinėmis? Mergaitės svarstė ką galima būtų padaryti, kad pabėgėliams būtų lengviau gyventi užsienio šalyje, ar bent jau saugiai grįžti į gimtąją šalį. Knygų bičiulės nutarė, kad visais neaiškiais atvejais reikia kreiptis į suaugusius, atsakingas valstybines įstaigas.
Labai džiaugiamės, kad Vaikų literatūros skyriuje vykusiuose Šiaurės šalių literatūros herojams skirtuose renginiuose dalyvavo gausus būrys dalyvių - 265, kurį sutelkti padėjo Vilkaviškio pradinės mokyklos bibliotekininkės Gema Isodienė ir Violeta Bieliūnienė.

Alvina Radžvilienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja