Paminėjome 13-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę

Lietuvos bibliotekininkų draugija 2013 metų balandžio 23-iąją, Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną, jau tryliktą kartą skelbė Nacionalinę bibliotekų savaitę, kurios šūkis „Nežinai? Pėdink į biblioteką!”. Šių metų Nacionalinė bibliotekų savaitė buvo skirta jauniesiems bibliotekų lankytojams: vaikams, paaugliams ir jaunimui ir buvo išskirtinė, nes vykdomas bendras Lietuvos bibliotekininkų draugijos ir LIONS klubų projektas: „SKAITYMAS: sėkmė ir džiaugsmas“. Jo tikslas - atkreipti visuomenės dėmesį į vaikų, jaunimo neskaitymo socialinę problemą ir skatinti mokyklinio amžiaus vaikus bei jaunimą skaityti, eiti į bibliotekas, jose siekti žinių, mokytis ir bendrauti su bendraamžiais. Bibliotekose sukauptos knygos, elektroninių informacijos išteklių kolekcijos - tai kūrybinės laboratorijos skleistis originalioms mintims, įkvėpimo šaltinis idėjoms ir pamatas ateities sėkmei.
Bibliotekų savaitės renginius pradėjome jau tradiciniais tapusiais vidurdienio skaitymais. 2013 m. minime Prano Mašioto, vaikų rašytojo, pedagogo ir publicisto 150-ąsias gimimo metines. Šių metų balandžio 23-iąją dieną visose Lietuvos bibliotekose buvo skaitomi tekstai iš šio rašytojo kūrinių. Ne viena karta užaugo su Prano Mašioto rašytomis ir verstomis knygomis, kurios mokė gerumo, buvo pirmieji gamtos, istorijos ir geografijos žinių šaltiniai.
Balandžio 23-iąją dieną į Vilkaviškio viešąją biblioteką atskubėjo Vilkaviškio pradinės mokyklos 3 c klasės mokiniai su mokytoja Alma Liaudinskiene. Vaikų literatūros skyriaus vedėja Alvina Radžvilienė trečiokams papasakojo apie 13-ąją Nacionalinę bibliotekų savaitę, jos tikslą, supažindino su projektu „SKAITYMAS: sėkmė ir džiaugsmas“, papasakojo apie Prano Mašioto gyvenimą ir kūrybą. Visi trečiokai turėjo galimybę prisiliesti prie vadinamojo lietuviškos vaikų literatūros tėvo kūrybos: skaitė po vieną kūrinėlį iš Prano Mašioto knygos „Mano dovanėlė“. Vaikams tai buvo labai gera lietuvių literatūros pamoka: visi pasitikrino skaitymo įgūdžius, sužinojo žodžių „gaigalas“, „spragilas“ reikšmes, aptarė, kokius žmones apibūdina pasakymas „pasipūtęs kaip kalakutas“ ir kt. Vilkaviškio pradinės mokyklos 3 c klasės mokiniai pritarė, kad draugauti su knyga įdomu, nes knygelė - tai geras draugas, ji seka pasakas, skaito eilėraščius, kalba apie žemę ir žvaigždes, miškus ir vandenis, tolimas šalis ir miestus.
Balandžio 25 d. Vilkaviškio pradinės mokyklos 1 c klasės (mokytoja Danutė Kurtinaitienė) ir 1 e klasės (mokytoja Jolita Račkauskienė) mokiniams vyko pirmoji pažintis su Vilkaviškio viešąja biblioteka. Pirmokams trumpai papasakojome bibliotekos istoriją, supažindinome su penkiais bibliotekos skyriais: skaitytojų aptarnavimo, bibliografijos ir informacijos, vaikų literatūros, spaudinių komplektavimo ir tvarkymo, metodikos ir jų veikla. Mokiniai sužinojo, kiek bibliotekoje yra knygų, skaitytojų, kiek per metus apsilanko žmonių, kiek per metus skaitytojai perskaito knygų, pamatė bibliotekoje saugojamas mažiausią ir storiausią knygas, Martyno Mažvydo „Katekizmą“ (1947 m.).
Aišku, ilgiausiai pirmokai viešėjo Vaikų literatūros skyriuje, kur „gyvena“ jų amžiaus knygelės. Čia jie sužinojo, kaip tapti bibliotekos skaitytojais ir kokia jiems svarbi draugystė su knyga. Išgirdo pasakojimą, kaip atrodė ir iš ko buvo gaminamos knygos prieš kelis tūkstančius metų, džiaugėsi gražiausiomis ir įdomiausiomis mūsų bibliotekos vaikiškomis knygelėmis.
Pirmokų susitikimą su biblioteka vainikavo Paežerių pagrindinės mokyklos jaunųjų aktoriukų vaidinimas „Ežiukų pasaka“ pagal I. Krylovo pasakėčią „Skruzdė ir žiogas“ (vadovė Lina Skaisgirienė). Visi liko sužavėti jaunųjų aktoriukų, 1 ir 2 klasių mokinukų, artistiškumu, jų apranga, vadovės Linos Skaisgirienės puikiai parinktu muzikiniu fonu ir meistriškai perteiktu I. Krylovo kūriniu. Su pirmokėliams neatsisveikinome, o sakėme „iki kitų malonių susitikimų bibliotekoje, nes jų čia laukia knygų sparnai, kuriais smagu skraidyti po pasaulį“.

Alvina Radžvilienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja