Vaikai apsilankė žiemiškoje Šiaurėje

Žiema - tai sniegas, ledas, šaltis, tamsa, šviesa, nuostabūs kraštovaizdžiai, žvakučių liepsnelės, spragsintis laužas bei jaukios valandos šiltai apsiklojus ir įsitaisius su knyga rankose. Žiema - nuostabus skaitymo metas.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitės organizatoriai temą „Žiema Šiaurėje“ pasirinko norėdami pabrėžti Šiaurės šalims ypač būdingą metų laiką. Kada pagaliau prasidės ilgai lauktoji žiema? Ar ji kada nors baigsis? „Žiema Šiaurėje“ plakato autorius - danų menininkas Esbenas Hanefeltas Kristensenas taip vykusiai ir įdomiai pavaizdavo šiaurietišką peizažą, kad plakatas yra tarsi pažintinė kelionė. Per rakto skylutę matomas nuostabus šiaurietiškos žiemos kraštovaizdis.
Vilkaviškio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius šeštą kartą dalyvavo „Šiaurės šalių bibliotekų savaitės“ projekte, kurio metu stengėsi perteikti šiaurietišką dvasią. Visą savaitę vyko renginiai, eksponuojamos parodos: kūrybinių darbelių „Žiema Šiaurėje“, kurios autoriai Vilkaviškio pradinės mokyklos 1d, 1f bei 2c, 2d, 2e klasių mokiniai ir literatūros „Šiaurės šalių literatūros lobiai“, „Pakeliaukime po Šiaurės šalis“.
Tradiciškai savaitę pradėjome pirmadienio rytiniu skaitymu balsu vaikams. 10 valandą pasiklausyti skaitomos ištraukos iš švedų rašytojos ir dailininkės Ingos Borg knygelės vaikams „Žiema su Plupu“ (1982 m.) susirinko Vilkaviškio pradinės mokyklos 1d, 1e ir 1f klasių mokiniai. Knygelė pasakoja apie nematomą žmogeliuką Plupą, gyvenantį Šiaurėje stūksančiuose aukštuose kalnuose. Ištrauka pasakoja apie Hermelinos ir Lemelio nuotykius atėjus žiemai ir Šiaurėje gyvenančius gyvūnus. Tekstą skaitė Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro vaidybinių improvizacijų būrelio nariai, apsirengę pagrindiniais knygelės veikėjais. „Šviesos ir žodžio“ šventės žiūrovai pamatė kaip atrodo Šiaurės gyvūnai, knygelės veikėjai: poliarinė lapė, baltasis kiškis, baltoji pelėda, jerubė, sniegstartė, ernis, baltoji meška ir varnauogės. Po skaitymo trumpai pakalbėjome, ką galima veikti žiemą, ką vaikams reiškia žiema. Po to VVJC vaidybinių improvizacijų būrelio nariai, kuriems vadovauja Ilona Viltrakienė, pakvietė pasižiūrėti vaidinimą „Kas gyvena Korvatunturyje?“ pagal suomių rašytojo Mauri Kunno knygelę „Kalėdų Senelis“. Retas žino, kaip atrodo Kalėdų Senelio šalis. Laimė, suomių dailininkas ir rašytojas Mauri Kunnas visada neblogai sutarė su nykštukais. Drauge su juo ir žiūrovai galėjo iš arčiau pamatyti, kaip gyvena Kalėdų Senelis ir jo stropieji pagalbininkai, sužinoti, ko labiausiai trokšta Kalėdoms dovanų gauti viso pasaulio vaikai.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitės metu vaikai turėjo galimybę pasportuoti šiaurietiškai. Su šiaurietiškuoju ėjimu lazdomis supažindino Vilkaviškio šiaurietiškojo ėjimo klubo vadovė Irma Maurienė. Vadovė vaikams papasakojo, kad šiaurietiškasis ėjimas atsirado Suomijoje ir išpopuliarėjo visame pasaulyje. 1996 metais pradėjus gaminti specialias lazdas, ėjimo su lazdomis būdas iš Suomijos paplito visoje Skandinavijoje, vėliau Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse. Šiaurietiškasis ėjimas vis labiau populiarėja ir Lietuvoje. Irma Maurienė įtaigiai vaikams paaiškino, kad šiaurietiškasis ėjimas - puiki fizinio aktyvumo forma, stiprina sveikatą, tinka bet kurio amžiaus žmonėms, taisyklingai einant galima panaudoti iki 90 proc. raumenų, padeda mažinti kūno masę, tai puiki reabilitacinė priemonė gydant daugelį ligų, malonus laisvalaikio praleidimo būdas gryname ore. Instruktorė Irma Maurienė vaikams parodė šiaurietiškojo ėjimo lazdas, paaiškino, kaip jomis naudotis, po to Vilkaviškio pradinės mokyklos 4a, 4b ir 4e klasių mokiniai pažiūrėjo filmą, kuriame buvo rodomi šiaurietiškojo ėjimo būdai. Išklausę „Šiaurietiškojo ėjimo su lazdomis“ pamoką visi išskubėjo į lauką prie bibliotekos išbandyti praktiškai šiaurietiškąjį ėjimą, kuris visiems labai patiko.
„Supažindinimas su Šiaurės šalių muzika yra savaime įdomus ir vertingas, tai verčia kitaip įsiklausyti į savo kultūrą“ - tokiais žodžiais muzikos valandėlę pradėjo Vilkaviškio muzikos mokyklos solfedžio, muzikos istorijos mokytoja Alfonsija Aleksienė. Tą dieną mokytoja Vilkaviškio pradinės mokyklos 3a, 3b ir 3c klasių mokinius supažindino su Suomijos, Islandijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos muzika. Mokiniai sužinojo apie šių šalių liaudies muzikos tradicijas, pamatė kaip atrodo Šiaurės šalių tautiniai liaudies muzikos instrumentai. Labai sudomino faktas, kad suomių liaudies muzikos instrumentas penkiastygė kantelė gimininga kanklėms. Trečiokai sužinojo apie žymius kompozitorius: suomių himno melodijos ir pirmosios operos „Karaliaus Karolio medžioklė“ autorių Fredriką Pacių, suomių liaudies muziką išgarsinusį Janą Sibelijų, norvegų muzikos dainių Edvardą Grygą, kuris sukūrė muziką dramai „Peras Giuntas“ ir daugelį kitų. Vaikai išgirdo ir garsių Šiaurės šalių roko ir pop muzikos atlikėjų pavadinimus: „The Rasmus“, „Nightwish“, „Lordi“, „Apocalyptica“, „A-ha“ ir daugelį kitų, klausėsi muzikos įrašų. Muzikos valandėlę vainikavo švedų kvarteto „ABBA“ daina „Chiquitita“ ir 3b klasės mokinių linijinis šokis „Elfai“ bei 3c klasės mergaičių suomių liaudies dainelė.
Kokia žiema be visa kaustančio speigo, sniego ir ledo. „Žiemą Šiaurėje“ padėjo pajusti filmas „Sniego karalienė“ pagal žymaus danų rašytojo Hanso Kristiano Anderseno to paties pavadinimo pasaką. „Sniego karalienė“ - tai jaudinanti drąsios mergaitės Gerdos istorija. Piktoji Sniego karalienė pagrobia Gerdos mažąjį broliuką Kajų dėl gražaus jųdviejų bendravimo. Norėdama išgelbėti užkerėtą Kajų, Gerda leidžiasi į tolimą, pavojų ir išbandymų kupiną kelionę. Narsi ir kupina gėrio mergaitės širdis padeda jai įveikti visas kliūtis ir susidurti su pačia Sniego karaliene. Susigrąžinant brolį Gerdai tenka dar vienas iššūkis - išgelbėti pasaulį nuo artėjančios ledo karalystės. Piktoji Sniego karalienė siekia surasti bei sunaikinti viso pasaulio grožį kuriančius ir gerus žmones. Stingdydama viską šalčiu ir padedama niekšingų padėjėjų karalienė nori sušaldyti ir valdyti viską, kas gyva. “Sniego karalienė“ - istorija, padedanti suprasti tikrąsias vertybes. Gerda įveikia visas kliūtis ir sunkumus kelyje į savo tikslą. Mergaitė ne tik randa savo brolį, bet ir įgauna pasitikėjimo savimi bei susiranda naujų draugų. Filmas „Sniego karalienė“ labai patiko tą dieną susirinkusiems Vilkaviškio pradinės mokyklos 2c, 2d ir 2e klasių mokiniams.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitę „Žiema Šiaurėje“ uždarėme nuotaikingu VVJC vaidybinių improvizacijų būrelio, kuriems vadovauja Ilona Viltrakienė, vaidinimu „Kas gyvena Korvatunturyje?“. Šiaurės šalių pristatymą multimedijos pagalba paruošė Bartininkų J. Basanavičiaus vidurinės mokyklos mokytoja Loreta Kelertienė, kurios vadovaujami trečiokai skaitė ištrauką iš Grenlandijos rašytojos Lanos Hansen knygos „Sila. Istorija apie klimato kaitą“. Lana Hansen yra Grenlandijos rašytoja, taip pat dalyvaujanti ir įvairiuose su aplinkosauga bei kultūra susijusiuose projektuose. Vaikams skirta knyga „Sila“ pasirodė 2009 metais. Tai modernus pasakojimas, kuriame susipina tradicinis Grenlandijos gyventojų požiūris į gamtą ir dabar verdančios diskusijos apie klimato kaitą. Veiksmas plėtojasi fantazijos ir tikrovės paribiuose, kur pagrindinis veikėjas Tulugakas turi apsaugoti gamtą nuo taršos. Tam jis turi įteikti dovanas Jūrų Motinai. Pasak seno Grenlandijos gyventojų padavimo, Jūrų Motinai turi būti pranešta, kai žmonės ims elgtis neatsakingai ir pradės be reikalo švaistyti gamtos išteklius. Padiskutuoti klimato kaitos tema susirinko Vilkaviškio pradinės mokyklos 3d, 3e klasių mokiniai ir Bartninkų J. Basanavičiaus vidurinės mokyklos trečiokai. Vilkaviškio pradinės mokyklos anglų kalbos mokytoja Kristina Sinkevičienė susirinkusiesiems parodė filmą apie klimato kaitą. Vaikai sužinojo, kad žmonės keičia žemės atmosferą, taigi ir klimatą. Orą teršia namų ir žemės ūkis, kelių transportas, energijos gamyba, įvairios kitos pramonės šakos ir jų atliekos. Jau dabar verta susirūpinti dėl klimato kaitos, nes tirpstantys ledynai kėsinasi užlieti didžiausius pasaulio uostus, o tarp jų ir Klaipėdą. Žemė pavojuje, bet mes visi galime prisidėti prie jos išgelbėjimo, rūšiuodami atliekas. Kad visi prisimintų kaip tai padaryti, buvo iškabinti spalvotų konteinerių atvaizdai, šalia kurių vaikai surašė, ką į juos reikia mesti. Renginio pabaigoje mokytoja Kristina Sinkevičienė visus paragino prisidėti prie žemės išsaugojimo savo teisingais poelgiais ir išdalino spalvinimo piešinėlius su užrašu „Rūpinkis žeme“.
Vaikų literatūros skyrius nuoširdžiai dėkoja visiems, kurie geranoriškai prisidėjo prie Šiaurės šalių bibliotekų savaitės „Žiema Šiaurėje“ renginių, kurių metu vaikai galėjo trumpai paviešėti žiemiškoje Šiaurėje.

Alvina Radžvilienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja