Šiaurės šalių bibliotekų savaitei 2014 m. „Troliai Šiaurėje“ renginiams pasibaigus

Ši savaitė buvo kupina skaitymų balsu, parodų, diskusijų ir kultūrinių patyrimų tūkstančiuose Šiaurės ir Baltijos šalių bibliotekų ir mokyklų. Šiaurės šalių bibliotekų savaitę organizuoja Asociacijų Norden Sąjunga, bendradarbiaujant su nacionalinėmis asociacijomis Norden. Projektą remia Šiaurės ministrų taryba. Lapkričio 10 d. vaikai ir suaugusieji visose Šiaurės ir Baltijos šalyse 18-ąjį kartą susirinko paklausyti šiaurietiškos literatūros skaitymo balsu. Vilkaviškio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius Šiaurės šalių bibliotekų savaitėje dalyvavo septintą kartą. Šiemet prie šio projekto prisijungė devyni bibliotekos filialai.
„Kai mini trolį, jis stovi prieangyje“, taip sako 1688-ųjų metų švedų patarlė. Ir šį rudenį tai visiškai absoliuti tiesa, nes šių metų bibliotekų savaitės tema - „Troliai Šiaurėje“. Vaikų literatūros skyriuje lapkričio 10 d. vyko „Šviesos ir žodžio šventė“, kurios metu Vilkaviškio "Ąžuolo" progimnazijos 7 klasės mokiniai (vad. mokytoja Vilma Anilauskienė) parodė vaidinimą pagal Švedų rašytojos Astridos Lindgren knygą "Pepė Ilgakojinė" ir skaitė ištrauką iš Tuvės Janson knygos "Tėtis ir jūra". Vilkaviškio Salomėjos Nėries 7 klasės mokinys Haroldas Velioniškis papasakojo apie Suomijos švedų rašytoją Tuvę Janson ir knygas bei labiausiai ją išgarsinusius personažus trolius Mumius. Lapkričio 11d. vaikams rodėme animacinį filmą „Ledo šalis“. Lapkričio 12 d. vyko viktorina „Sužinok daugiau apie Šiaurės šalis“. Viktorinos dalyviams parodėme Šiaurės šalių pristatymą skaidrėse, po to tarpusavyje rungėsi trys komandos: „Šiauriečiai“, „Muminukai“ ir „Troliukai“. Viktorinos dalyviai gavo užduotis: parodyti šalies vėliavą, pasakyti sostinę, su kuo ribojasi šalis, kokia jūra ar vandenynas skalauja krantus, parodyti šalį žemėlapyje ir kt. Vilkaviškio pradinės mokyklos anglų kalbos mokytoja Kristina Sinkevičienė rodė „Lego“ filmą. Lapkričio 13 d. vaikus pakvietėme žiūrėti animacinį filmą „Džekas Šalna“. Lapkričio 14 d. Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkės darželinukams skaitė „Monstrų kivirčą“, po to pakvietėme žiūrėti animacinį filmuką „Troliai Mumiai“. Vilkaviškio pradinės mokyklos dailės ir technologijų mokytoja Jolanta Daniliauskienė susirinkusiems papasakojo apie trolius, skaidrėse rodė Norvegijos vaizdus ir pravedė edukacinę valandėlę - mokė vaikus nusilipdyti savo muminuką iš sūrios tešlos. Šiaurės šalių bibliotekų savaitės metu veikė literatūros paroda „Žymiausi Šiaurės šalių rašytojai“, piešinių ir darbelių paroda „Troliai Šiaurėje“, kurios autoriai - Vilkaviškio pradinės mokyklos dailės ir keramikos būrelis (vad. dailės ir technologijų mokytoja Jolanta Daniliauskienė), Vilkaviškio vaikų lopšelio - darželio „Pasaka“ dailės būrelis (vad. meninio ugdymo pedagogė Neringa Mikulytė) ir Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro dailės neįgaliems vaikams būrelis (vad. mokytoja Audronė Gurinskienė). Parodos „Troliai Šiaurėje“ nuotraukas išsiuntėme konkursui adresu: www.bibliotek.org.
Vaikų literatūros skyrius džiaugiasi, kad didžiausias Šiaurės šalyse skaitymo balsu projektas pritraukė nemažą būrį (388) lankytojų viešosios bibliotekos renginiuose.

Alvina Radžvilienė
Vilkaviškio viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vedėja