Šiaurės šalių savaitė 2014 m. Klampučių bibliotekoje

„Kelionė į šiaurės šalis“

Nuo pirmadienio Klampučių kaimo bibliotekoje prasidėjo renginiai skirti Šiaurės šalių bibliotekų savaitei. Vyko Skandinavijos rašytojų literatūros paroda vaikams ir suaugusiems. Buvo galima pasigrožėti Marytės Šerkšnienės padarytais darbais iš vilnos. Antradienio vakarą rinkomės į dekupažo pamoką.
Penktadienį temstant bibliotekoje vyko Šiaurės šalių bibliotekų savaitės užbaigiamasis renginys. Jo metu, žvakių šviesoje buvo skaitomos trys švedų rašytojo Stefano Spjuto „Stallo“ kūrinio tekstų ištraukos balsu. Taip pat organizuojamos gražiausio trolio lipdymo varžytuvės bei skaniausio skandinaviško šokolado rinkimai.

Renginio tema: Troliai Šiaurėje

Šiaurės šalių bibliotekų savaitės metu, sutartu laiku, šimtuose Šiaurės ir Baltijos šalių bibliotekose, mokyklose yra skaitomos balsu ištraukos iš Šiaurės šalių literatūros. Kaimo bibliotekoje skaitymai balsu organizuojami jau trečius metus. 2014-ųjų metų tema - Troliai Šiaurėje.
Bibliotekininkė Irena Katkevičienė visus susirinkusiuosius supažindino su renginio tematika. Pasakojo padavimus apie trolius. Organizavo gražiausio trolio lipdymo varžytuves iš kvietinių miltų tešlos. Taip pat supažindino su metų iliustracijos autoriumi Brianu Pilkingtonu, kuris išleido ir iliustravo daugiau nei dešimt knygų apie islandiškus trolius.
Apie kitas įdomybes visiems pasakojo Samanta Krašauskaitė. Ji pristatė Islandijoje gyvenančius Kalėdinius elfus. Per ilgus amžius islandų kultūroje susiformavo šiek tiek kitokios Kalėdų tradicijos nei įprasta visame pasaulyje. 13 išdykusių ir šelmiškai nusiteikusių Kalėdų elfų įkūnija tradicinį Kalėdų senelį. Jie Kalėdoms suteikia daug džiaugsmo ir geros šventinės nuotaikos. Elfai gyventojams krečia įvairias šunybes dėl kurių jie gavo atitinkamus vardus.

Svetur gerai, bet namuose geriausia

Vakaronės metu Klampučių kaimo gyventoja Natalija Lauciuvienė dalinosi mintimis apie trolius. „Troliai turi uodegą ir keturis pirštus. Todėl, jeigu matysite žmogų be vieno piršto, žinokite, kad jis trolis“ - šmaikštavo Natalija, kuri Norvegijoje svečiavosi dvejus metus.
Germanų ir Skandinavų mitologijoje yra teigiama, kad troliai, tai milžinai, gyvenantys olose ir ten saugantys savo brangenybes. Ji pasakojo, kad svečioje šalyje yra įprasta nemalonius, piktus ir negerus žmones vadinti troliais. Ypač tuomet, kai norisi juos pakeiksnoti. Troliai - verslo dalis. Norvegai skatina lankytis turistus uolose, klausytis pramanytų istorijų apie ilganosius trolius.
„Norvegijoje gamta tikrai įspūdingo grožio, tačiau jeigu šalia nieko nėra - jaučiuosi nejaukiai. Kalnų viršūnėse kur nėra žalumos stovinčios trolių figūros sukelia baimę“ - dalinosi įspūdžiais ji.

Skandinaviškų šokoladų skonių paletė

Klampučių bendruomenės pirmininkė Laimutė Ivanauskaitė susirinkusiuosius vaišino skandinaviškais šokoladais, kuriuos buvo įmanoma įsigyti Lietuvos parduotuvėse. Tai buvo suomiški, švediški, norvegiški ir kitų šalių šokoladų skoniai. Visi pasižymėjo skirtingu aromatu bei ingredientais.
Pabaigai, šaltą rudenio vakarą su puodeliu arbatos rankose, visi klausėsi gitaros skambesių ir trolių maršą. Jie bandė įsivaizduoti sliūkinančius trolius.

Gintarė Bazevičiūtė
VDU studentė